Areál Podkovářská je výjimečným architektonickým skvostem. Postaven byl v roce 1934 jako sídlo firmy Továrna barev Weissberger a spol. a za doby socialismu zde pak fungoval Výzkumný ústav barev a laků.

V roce 2004 nechala společnost AF BKK s.r.o. postupně celý objekt zrekonstruovat a nyní sídlí v jeho dvou budovách – v budově C a D.

Celý areál čtyř víceúčelových budov – Areál Podkovářská – je koncipován dle myšlenky „Art Point“. Místa, kde se setkává umění s řemeslem, administrativní a obchodní prostory s grafickými, polygrafickými a výtvarnými ateliéry.

  • budova A, (tzv. high class design), je víceúčelový vstupní objekt do celého Areálu Podkovářská. Je dominantní budovou areálu, doplněnou jednopodlažní nástavbou, výrazně překonzolovanou do ulice i do dvora. Přímo sousedí s hlavním tahem ulice Poděbradská a je také z této ulice průchozí. Slouží jako objekt pro služby s administrativní a obchodní funkcí a ateliéry. Rekonstrukce 2018-2021.
  • budova B, tzv. Domeček slouží jako objekt pro služby s administrativní a obchodní funkcí. Rekonstrukce 2008.
  • budova C, loftový, čtyřpodlažní objekt, nejvyšší objekt celého areálu. Sídlí zde velká část tiskárny AF BKK, grafická a DTP studia a další společnosti. Nepřehlédnutelný je dominantní prvek na střeše – basketbalové hřiště, které je viditelné z velké dálky a působí jako výrazný poutač na celý areál. Budova je napojena oplechovaným mostem na budovu D. Rekonstrukce 2011.
  • budova D, administrativní a technická budova s řídícím managementem, produkčním, grafickým a technickým zázemím tiskárny AF BKK. Rekonstrukce 2013.

Velice zdařilou rekonstrukci mělo na starost architektonické studio caraa.cz s.r.o. Jedna z budov (Budova C) byla oceněna v roce 2010 titulem Grand prix Národní cena za architekturu. Štěpán Kubíček a Martina Buřičová začali na proměně celého areálu pracovat v roce 2004. Výsledkem jejich práce je postupné urbanistické a architektonické řešení celého areálu: celková úprava parteru a organizace dopravy a především kompletní přestavba, dostavba, nástavba a rekonstukce čtyř víceúčelových budov, které Areál Podkovářská tvoří.

Naše novinky, fotky, videa, příspěvky, můžete sledovat na našem Instagramu a Facebooku.

 

Napsali o budově: