Areál Podkovářská je výjimečným architektonickým skvostem. Postaven byl v roce 1934 jako sídlo firmy Továrna barev Weissberger a spol. a za doby socialismu zde pak fungoval Výzkumný ústav barev a laků.

V roce 2008 nechala společnost AF BKK s.r.o. téměř celý objekt zrekonstruovat, aby se mohla usídlit v jedné z jeho částí. Díky přestavbě došlo především k modernizaci největší budovy areálu. Tento hlavní čtyřpodlažní objekt je od té doby využíván k mnoha účelům. Částečně absorboval rozšíření tiskárny
AF BKK ze sousedního objektu, stal ale také ateliérem česko-argentinského vizuálního umělce Federco Díaze, natáčecím studiem televizní stanice Mňam TV a nebo sídlem grafických a DTP studí. Některé části objektu občas slouží jako prostor pro prezentace škol uměleckého zaměření. Zbytek areálu hostí další subjekty, zabývající se službami technického i uměleckého charakteru a drží si tak koncept tzv. Art Factory – místa, kde se umění propojuje s řemeslem a technologií.

Rekonstrukce získala roku 2010 prestižní ocenění Grand Prix Národní cena architektů a nejen díky tomu je Areál Podkovářská součástí pražské části celosvětového festivalu architektury Open House Worldwide. K rekonstruovanému objektu také přibyla přístavba pro nákladní výtah a dvoupodlažní nástavba s loftovým bytem. Nejpřekvapivější výsledek úprav je ale určitě střešní basketbalové hřiště, jehož klec tvoří masivní ocelová konstrukce. Architekti pro ně navrhli i atypické pozinkované basketbalové koše. Z velké dálky viditelný a z kontextu okolní zástavby vystupující prvek působí jako výrazný poutač na budovu a funguje lépe než jakýkoliv billboard. Celý architektonický návrh zpracovali Štěpán Kubíček, Martina Buřičová a Jan Novotný ze studia caraa.cz s.r.o. V letošním roce začne dle jejich nového architektonického návrhu konverze další části tohoto průmyslového areálu – Areálu Podkovářská.

 

Napsali o budově: