Areál, kde dnes sídlí tiskárna AF BKK, vznikl ve 30. letech jako sídlo firmy Továrna barev Weissberger a spol., za socialismu tu přebýval Výzkumný ústav barev a laků. Už původní stavba si vyžádala robustní železobetonovou konstrukci, která byla pro pozdější tiskárenské použití velmi výhodná.

Velice zdařilou rekonstrukci, která byla oceněna v roce 2010 titulem Grand prix Národní cena za architekturu, mělo na starost architektonické studio caraa.cz s.r.o.

Martina Buřičová a Štěpán Kubíček začali na proměně celého areálu pracovat takřka před deseti lety. Výsledkem jejich snažení je celková úprava parteru a organizace dopravy, interiér obchodního oddělení, vstupní objekt s kancelářemi majitelů a především rekonstrukce největší a nejvyšší stavby, která je napojena oplechovaným mostem na hlavní tiskárenskou halu.

Nejzajímavějším objektem celého areálu je čtyřpodlažní úzký, velmi dlouhý objekt. Je využíván k mnoha účelům. Částečně absorboval rozšíření tiskárny ze sousedního objektu, je ale také sídlem grafického studia a v přízemí má ateliér malíř Josef Achrer. Ostatní část objektu zůstává prázdná a občas slouží jako prostor pro prezentace škol uměleckého zaměření. K rekonstruovanému objektu přibyla v severní části přístavba pro nákladní výtah, nejviditelnějším novým prvkem se ale stala dvoupodlažní nástavba s loftovým bytem. Uvnitř budovy došlo jen k úpravám hygienického zázemí, jinak není prostor takřka vůbec dělen a pokud ano, pak celoprosklenými příčkami.

Z horní nástavby je přístupný asi nejpřekvapivější výsledek úprav – basketbalové hřiště, jehož klec rovněž tvoří masivní ocelová konstrukce. Architekti pro ně navrhli i atypické pozinkované konstrukce nesoucí koše. Z velké dálky viditelný a z kontextu okolní zástavby vystupující prvek působí jako výrazný poutač na budovu a funguje lépe než jakýkoliv billboard.

Jaký byl Open House Praha 2017
Tiskárna AF BKK, Areál Podkovářská

Český rozhlas, Prahou křížem krážem (článek)

Jaký byl Open House Praha 2017
Tiskárna AF BKK, Areál Podkovářská

rozhovor s architektem „Přestavba a dostavba tovární budovy AF BKK“
Český rozhlas (audio pořad)

Zaměstnanci areálu Podkovářská
hrají basketbal na střeše

o Areálu Podkovářská (článek a video)

Tiskárna s basketbalem na střeše?
Ve Vysočanech

o tiskárné AF BKK a Areálu Podkovářská (článek)

Přestavba tovární budovy AF BKK

Archiweb (článek)