Záměna počtu stran a listů

Při poptávání ceny tiskovin je třeba dávat pozor na záměnu počtu stran a listů, každý list má dvě strany.

Výběr přímých barev

Pokud vybíráte přímou barvu pro své firemní materiály, vybírejte ji vždy dle papírového vzorníku přímých Pantone barev, který je k dispozici v tiskárně či grafickém studiu a nikdy ne podle toho, jak vypadá na vašem monitoru.

Tisk na spadávání

Pokud má být tiskovina potištěna až do kraje, musí tištěný motiv přesahovat přes okraj o cca. 2-3 mm na každé straně. Tento přesah (spadávání) se odstraní při výseku nebo při konečném ořezu na čistý formát.

Tisk na barevný papír

Při volbě barevnosti nezapomeňte, že tiskové barvy v ofsetu jsou transparentní (průhledné) a přebírají barvu tiskového podkladu. Pokud je barva podkladu jiná než bílá, ovlivní to i výsledný odstín potištěné plochy.

Tisk na matný křídový papír

Tisková barva na matné křídě obecně hůře schne a je náchylná k oděru při následné manipulaci. Doba schnutí barvy má samozřejmě vliv na termín zhotovení zakázky. Pokud požadujete expresní termín tisku a máte možnost volby, je vhodnější dát tiskovinu na křídu lesklou. Odolnost proti oděru je možno zvýšit lakováním po tisku, které velmi doporučujeme zejména u vyšších gramáží.

Okraje u brožury V1

U brožury V1 (sešitová) s větším počtem stran jsou vnitřní listy na boku více oříznuty než listy vnější (o tloušťku hřbetu). Toto je třeba respektovat již při návrhu brožury, případně ponechat širší nepotištěné okraje.

Omezení při výseku

Pokud si sami navrhujete tvar tiskoviny pro výsek, je vhodné výsledek vždy konzultovat s tiskárnou. Vysekávat se dají i složité tvary, jsou zde ale určitá omezení – např. se špatně vysekávají dlouhé úzké špičky. Také je třeba dodržovat technologické mezery mezi jednotlivými užitky (můstky) a mezi drážkami pro ohyb.