Barvy a barevnost

Barevnost tiskoviny se udává počtem barev na líci a na rubu, například 4/1 znamená čtyři barvy z jedné strany a jedna barva z druhé. Tiskové barvy dále rozlišujeme na procesní (škálové) a barvy přímé.

  • Procesní barvy (azurová, purpurová, žlutá a černá – angl. zkratka CMYK) se používají pro většinu běžných barevných tiskovin, které obsahují barevné fotografie.
  • Přímé barvy slouží k tisku barevných odstínů, které není možné pomocí procesních barev reprodukovat nebo se používají u tiskovin, kde by tisk čtyřmi barvami nebyl ekonomický. Přímé barvy se obvykle označují názvem barvového systému, číslem a jedním nebo více písmeny (např. Pantone 2748C).

CTP

CTP – (z angl. Computer To Plate) je technologie přímého osvitu tiskového obrazu z počítače na tiskovou desku. Její výhodou je vysoká přesnost umožňující bezchybný soutisk a vysoká kvalita obrazu bez úbytku kresby ve světlech a stínech (rozsah 2% – 98%).

Falcování a bigování

Falcování je obvyklý výraz pro strojní skládání papíru. Pokud chcete například ceník formátu A4 vložit do podlouhlé obálky typu DL, je třeba ho složit na třetiny tzn. na dva lomy. Pokud je papír silnější (170 g/m2 a více), je třeba použít bigování. Bigování znamená vytvoření žlábku v silnějším materiálu tak, aby se dal lépe a přesněji složit.

Gramáž papíru

Gramáž je obvyklý výraz pro plošnou hmotnost papíru, která (velmi zjednodušeně) vyjadřuje tloušťku papíru. Nejběžnější kancelářský papír má gramáž 80 g/m2, Pro plnobarevné tiskoviny se obvykle používá křídový (natíraný) papír, nejčastěji v gramáži 115 – 300 g/m2. Pro reprezentativní tiskoviny se používají speciální grafické papíry všech myslitelných odstínů a struktur s gramáží 100 – 350 g/m2.

Laminování

Laminováním rozumíme pokrytí povrchu tiskoviny průhlednou plastovou fólií. Takto upravený povrch velmi dobře odolává vlhkosti a znečištění a tiskovina získá vyšší mechanickou odolnost. Laminovací folie mohou mít různou tloušťku a mohou být s lesklým, matným nebo strukturovaným povrchem.

Lakování

Při lakování nanášíme na povrch tiskoviny bezbarvý lak s lesklým nebo matným povrchem. Rozlišujeme tři základní druhy laku:

  • Tiskový lak – nanáší se přímo v poslední věži běžného tiskového stroje a je proto levný a snadno použitelný. Slouží spíše k ochraně povrchu tiskoviny, protože výsledný efekt není příliš výrazný.
  • Disperzní lak – nanáší se v tiskovém stroji, který musí být vybaven příslušným přídavným zařízením a výkonným sušením. Disperzní lak dosahuje při relativně příznivé ceně dobrého výsledného efektu.
  • UV lak – nanáší se mimo tiskový stroj ve speciálním lakovacím stroji až po dokonalém zaschnutí tiskové barvy. Výsledný efekt lakování je nejvýraznější a blíží se (i cenově) lesklé laminaci.

Náklad

Náklad znamená počet výtisků. Tento údaj je důležitý pro stanovení ceny, protože často významná část výrobních nákladů na tiskovinu má fixní charakter a zejména u malých nákladů to má zásadní vliv na kusovou cenu.

Parciální lak

Pokud nelakujeme celou plochu tiskoviny, ale pouze její část kterou chceme zvýraznit, jedná se lakování parciální (částečné). Velmi dobrého efektu je možno dosáhnout kombinací matného laminování a lesklého parciálního UV laku.

Prepress, press, postpress

Módní pojmy původem z angličtiny, se kterými se dnes setkáte na mnoha místech. Označují jednotlivé části výrobního procesu.

  • Prepress – předtisková příprava
  • Press – proces tisku
  • Postpress – dokončující zpracování

Vazby brožur a knih

Knižní vazby se označují dle příslušné oborové normy V1 – V8, nejčastěji používané jsou druhy V1, V2 a V8.

  • vazba V1 – jedná se o sešití dvěma kovovými skobičkami ve hřbetu, jako např. u školních sešitů. Proto se jí také někdy říká sešitová. Je to poměrně kvalitní a levná vazba, je ale omezena max. počtem cca 80 stran (dle tloušťky papíru).
  • vazba V2 – vazba lepená, oblíbený paperback. Univerzální vazba vhodná pro většinu spotřebních tiskovin. Její kvalita závisí na použitém papíru a výrobní technologii.
  • vazba V8 – velmi kvalitní pevná vazba pro náročné publikace zaručující snadné otevírání a dlouhou životnost. Složky papíru jsou šité nití, kniha je opatřena pevnými deskami, případně i přebalem a dalšími specialitami.